İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sınav Stresi ve Arkadaşlar

Sınav süresi yaklaştıkça gerginlik yükseliyor, baskı artıyor ve arkadaşlarınız bazen biraz acımasız olabilir. Sınav hazırlığı boyunca arkadaşlar büyük bir destek kaynağı olabilirler, fakat aynı zamanda sizin motivasyonunuzu da kırabilirler. Kendi sınav hazırlıklarını iyi yapmıyorlarsa stres ve kaygı yaşamanıza bile katkıda bulunabilirler.

Bu yazıda etkileri olumsuz olsa bile arkadaşlıklarınızı nasıl olumlu seviyede tutabileceğinizi açıklamaya çalıştım.

1. Sizin için neyin işe yaradığını belirleyin

Herkes farklı şekillerde öğrenir ve çalışır. En iyi birileriyle konuşup, tartışarak mı öğrenirsiniz? Başkalarına anlatıp öğreterek mi? Notları mı okursunuz? Ders ve konu videoları mı izlersiniz?

Eğer başkalarına anlatarak en iyi şekilde öğreniyorsanız, sizinle aynı şekilde öğrenmeyi tercih eden arkadaşlarınızı bulun ve onlarla bir çalışma grubu başlatın. Bunun sizin için, aktif bir şekilde katkıda bulunmanız gerekmeyen bir yöntemden daha olumlu, verimli bir çalışma yöntemi olması daha olasıdır.

2. Eğer stresli iseniz arkadaşlara bir mola verin

Arkadaşlarınızla ne hakkında ve nasıl konuştuğunuza dikkat edin. Örneğin, “Bütün arkadaşlarım stres altında. Bir kişi strese girdiğinde hepimiz stresli oluruz.” diyorsanız, buna stres bulaşması denir.

Sosyal medya grubu sohbetleri öğrenmek ve soru çözümleri için iyi bir yol olabilirken, aynı zamanda büyük bir dikkat dağıtıcı da olabilir. Grup sohbetlerinde, herkes ders çalışmaktan bahsediyor ama aslında hiçbir şey yapmıyorsa bu durum stres bulaşması yaratabilir.

Stres bulaşması yaşayabileceğinizi düşünüyorsanız, durumu değiştirmek için harekete geçin ve günün belirli bir bölümünü sınavlardan veya çalışmadan bahsetmeden geçirmeyi önerin. Bu işe yaramazsa, o kişiden biraz uzaklaşmaktan veya bu gruba bir mola vermekten korkmayın – kendi işinize odaklanın veya bir ya da iki gün boyunca diğer insanlarla takılın.

3. Sizi destekleyen arkadaşlarınızı destekleyin

Arkadaşların yapabileceği en iyi şey birbirini desteklemektir. Birçok genç, endişeli veya stresli hissettiğinde arkadaşlarının sakinleşmesine yardımcı olduğunu söyler. Bunu siz de yapabilirsiniz.

Birisi size belirli bir konuyu anlatmak gibi büyük bir destek veriyorsa karşılığında ona nasıl yardımcı olabileceğinizi sorun. Bu ona farklı bir konuda yardımcı olmak, çözemediği bir sorunun çözümünü göstermek, hatta birlikte eğlenceli bir şeyler yapmak (yürüyüşe çıkmak gibi) olabilir.

4. Kendi yolunuzda kalmaya çalışın

Sınav hazırlığı zor olabilir, özellikle bir genç olarak kendinizi arkadaşlarınızla karşılaştırmaya kapılmanız kolay olduğunda. Bunu aşmak için kendi kişisel gücünüzün ne olduğunu düşünmeye çalışın ve kendi performansınıza odaklanın.

Her deneme için yaptığınız netlerin bulunduğu bir grafik tutun ve kendi performansınızı geçmiş performansınızla karşılaştırın. Kendinizi bir başkasıyla karşılaştırmak yerine, bir deneme sınavına her oturduğunuzda elinizden gelenin en iyisini yapmaya çaba gösterin

5. Ailenize ve destek verebilecek kişilere ulaşın

Arkadaşlarınızın sizi strese soktuğunu düşünüyorsanız veya bir arkadaşınızla ilgili bir durum hakkında ne yapacağınızdan emin değilseniz, çevrenizdeki diğer kişilere ulaşın; benzer deneyimler yaşamış olabilirler ve konuşmanıza yardımcı olabilirler.

Ayrıca okul danışmanlarına, en sevdiğiniz öğretmene, bir akıl hocası veya eğitmene ya da bir psikoloğa kolayca ulaşabileceğinizi unutmayın. 

Bana ulaşmak isterseniz, buraya tıklayın.

Yorumlar kapatıldı.