İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İç Sesinizi Olumluya Çevirin!

Farkında olmayabilirsiniz, ancak kendi iç konuşmanız sizi sabote ediyor olabilir! İç sesinizin etrafınızdaki dünyayı anlamlandırma şekli ve kendinizle iletişim kurma şekliniz – sizi birçok şekilde etkileyebilir.

Eğer iç-konuşmanız genellikle olumsuz ise, yaşamınız olması gerekenden daha stresliyse veya kendiniz için gereksiz kaygı ve stres yaratıyorsanız olayları zihninizde çarpıtıyor olabilirsiniz. İyi niyetli insanlara olumsuz motivasyonlar atfediyor, kendinizi karşılaştığınız zorluklarla başa çıkmak için daha az donanımlı olarak algılıyor ve zorluklarla karşılaştığınız zaman olumlulardan daha fazla olumsuz tarafları görüyor olabilirsiniz. 

Aslında olumsuz iç konuşma nedeniyle fark edemediğiniz çok daha az stresli bir “aydınlık taraf” olabilir. Olumsuz veya olumlu iç konuşma alışkanlıkları genellikle çocuklukta başlar. Bu alışkanlıklar düşünmemizi renklendiren ve bizi birçok yönden etkileyen, seçimlerimizi belirleyen düşünce kalıplarıdır. Ancak, sonradan öğrenildikleri için herhangi bir zaman değiştirilebilirler.

İşte olumsuz iç konuşmadan uzaklaşmanın ve benlik saygınızı artırıp, stresi azaltmanın bazı yolları.

Yorumlar kapatıldı.