İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Daha İyi Notların Anahtarı: Düzenli ve Yeterli Uyku

Düzenli olarak gecede sekiz saat uyuyan öğrenciler, uyku düzenleri bozuk olan akranlarına göre testlerde daha iyi performans gösteriyor ve daha yüksek kişisel mutluluk bildiriyor.

Washington Üniversitesi’nde psikoloji profesörü olan Tim Bono, düzenli bir şekilde iyi bir gece uykusu çeken öğrencilerin, yapmayanlara göre akademik ve psikolojik olarak daha iyi durumda olduklarını ortaya çıkardı.

Bono’nun Psychology, Health&Medicine dergisinin son sayısında yayınlanan çalışması, 97 Washington Üniversitesi birinci sınıf öğrencisinin kampüsteki ilk dönemlerinde uyku alışkanlıklarını izledi.

En istikrarlı ve tutarlı uyku düzenini bildiren öğrenciler ortalama 3.66 not ortalaması alırken, en değişken uyku düzenine sahip olanlar 3.21 not ortalaması aldı. Araştırmaya göre, düzenli uyku düzenine sahip öğrenciler daha yüksek refah seviyeleri bildirdiler. Bu durum, SAT puanları (ABD’deki YKS benzeri sınav) ve temel mutluluk durumları göz önüne alındığında da değişmedi: Düzenli uyku uyuyanlar daha yüksek puanlar aldılar.

Araştırmada akademik performanslarını etkileyen faktörlere bakıldığında, uyku güçlüğünün ev hasreti, oda arkadaşı zorlukları, sağlık sorunları ve hatta depresyondan daha etkili olduğu belirlendi. Öte yandan araştırmada öne çıkan bir diğer önemli bulgu da uyku miktarının düzenli olmasının önemli yönündeydi. Yani bir gün 4 saat uyuyup, ertesi gün 12 saat uyuyarak bunu telafi etmeye çalışan öğrenciler, her gün 8 saat uyuyanlara göre daha düşük sonuçlar alıyorlar.

Bu çalışmada da görüldüğü gibi, uyku düzeni öğrenciler için uyku süresi kadar önemlidir. Dolayısıyla ders ve sınav başarınızı üst seviyede tutmak ve kendinizi daha iyi hissetmek istiyorsanız, yapmanız gereken şey her gün düzenli olarak 8 saat uykunuzu aksatmamak.

Kaynak:

Bono, T. J., & Hill, P. L. (2021). Sleep quantity and variability during the first semester at university: implications for well-being and academic performance. Psychology, health & medicine, 1–6. Advance online publication. https://doi.org/10.1080/13548506.2021.1971724

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.