İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kişisel Bakım Neden Psikolojik Açıdan Önemlidir?

Kişisel bakım, yaşam kalitenizi arttırmanıza ve hem fiziksel sağlığınızı hem de zihinsel sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olacak eylemleri yapmak için zaman ayırmak anlamına gelir. Psikolojik sağlığınız söz konusu olduğunda, öz bakım stresi yönetmenize, hastalık riskinizi azaltmanıza ve enerjinizi artırmanıza yardımcı olabilir. Mola vermek veya yeterince uyuduğunuzdan emin olmak gibi küçük davranışlar, zihinsel ve fiziksel sağlığınızda büyük bir fark yaratabilir.

Kişisel Bakım ve Psikolojik İyi Oluş

Kişisel bakım düzenli olarak uygulandığında faydaları geniştir ve stresin azalması, bağışıklık sisteminin iyileştirilmesi, üretkenliğin artması ve daha yüksek benlik saygısı gibi olumlu bedensel ve psikolojik sağlık sonuçlarıyla bağlantılıdır. Bu, psikolojik iyi oluşunuzu kontrol etmeyi, kendinize nasıl hissettiğinizi ve vücudunuzun ne istediğini sormayı gerektirir. 

Bazen, günün büyük bir bölümünde başkalarına karşı sorumlu olduğunuz durumlarda, kişisel bakım için zaman planlamanız gerekir. Ancak öz bakım tekniklerini uygulamak için kendinize zaman ayırma alışkanlığı edindiğinizde zamanla daha kolay hale gelir. Pratik yaparak, kendinize zaman ayırmak ve bir birey olarak önemsendiğinizi hissettiren şeyler yapmak daha doğal bir süreç haline gelir. Ek olarak, öz bakım her zaman büyük bir eylem veya aktivite olmak zorunda değildir. Bazen öz bakım, stresli zamanlarda nefes egzersizleri yapmak için birkaç dakika ayırmak kadar basit olabilir. Bazen öz bakım, gününüzü ve nasıl hissettiğinizi yansıtmak için ‘ben’ zamanını, yalnızlık zamanlarını planlamaktır.

Herkesin ruh sağlığı önemlidir, bu nedenle öz bakım sadece akıl hastalığı ile mücadele edenler için değildir. Hepimiz kendi iyiliğimiz için bir şeyler yapmalı ve zaman ayırmalıyız, çünkü kendimizi en iyi şekilde hissetmemiz ve iyi olabilmemiz için bu bizi tazeler ve şarj eder.

Kişisel bakım uygulamak, öz saygınız ve sevginiz üzerinde dikkate değer etkilere sahiptir. Kendinize özen gösterdiğinizde, öz değerinizi onaylamış olursunuz. Kendinize ve ihtiyaçlarınıza dikkat ederek kendinize ‘Bunu hak ediyorum’ mesajını verirsiniz. Ve kesinlikle hak ediyorsunuz!

Düzenli kişisel bakım ile öz farkındalığınız büyük ölçüde artar. Kişisel bakım faaliyetlerimiz genellikle zaten zevk aldığımız bir şey olacak, ancak aynı zamanda bize gelişme ve yeni şeyler deneme fırsatı da verebilir. Bu, neyi sevip neyi sevmediğinizi anlamanızı ve kendinizi daha iyi tanımanızı sağlar.

Kişisel bakım, kendini geliştirmeyi teşvik eder. Daha önce izlemediğiniz bir filmi izlemek veya ne zamandır aklınızda olan kitabı okumak hem kişisel gelişiminize katkı sağlayacak hem de psikolojinize iyi gelecektir.

Kişisel bakımınızı arttırmanız için bazı ipuçları:

Yeterli ve kaliteli uyuduğunuzdan emin olun. Bir programa bağlı kalın ve yeterince uyuduğunuzdan emin olun. Cihazlardan ve ekranlardan gelen mavi ışık uykuya dalmayı zorlaştırabilir, bu nedenle yatmadan önce telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan gelen mavi ışığa maruz kalmayı azaltın. 

Sağlıklı, düzenli yemekler yiyin ve yeterince su içtiğinizden emin olun. Dengeli bir beslenme ve bol su, gün boyunca enerjinizi artırır ve yapmanız gereken işlere odaklanmanızı kolaylaştırır. Kendinizi aç bırakmamaya özen gösterin. Unutmayın; sağlıklı besinlere ve yediklerinizden haz almaya hem fiziksel hem psikolojik olarak ihtiyacınız var.

Düzenli egzersiz yapın. Her gün sadece 30 dakikalık yürüyüş, ruh halinizi iyileştirmeye ve sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir. Küçük miktarlarda egzersiz yapın, bu nedenle bir seferde 30 dakika yapamıyorsanız cesaretiniz kırılmasın. Egzersizi bir iş veya hedef olarak değil de kendinize ayırdığınız kaliteli bir zaman dilimi olarak görmeye başladığınızda ne kadar keyifli olabileceğini göreceksiniz.

Keyif aldığınız aktiviteleri tespit edin. Her insanın keyif aldığı aktivite farklı olabilir. Bazı insanlar arkadaşlarıyla sohbet etmekten keyif alırken bazı insanlar tek başına kahve içmekten hoşlanabilir. Siz de kendi keyif aldığınız aktiviteleri tespit edin ve bu aktiviteleri gerçekleştirmek için mutlaka zaman yaratın. 

Kendinize nazik davranın. Kendinizle ilgili yüksek beklentilere girmemeye ve katı kurallar koymamaya dikkat edin. Bazı günler yalnızca kendinizi dinleyin ve ihtiyacınız olanı kendinize verin. Bu bazen biraz uyku, ılık bir duş, kısa bir yürüyüş veya güzel bir yemek olabilir.

Pozitif ve gerçekçi düşünmeye gayret edin. Gün içinde düşündüklerinizi tespit etmeye çalışın. Kendinizle dünyayla ve gelecekle ilgili negatif düşüncelere sahip olduğunuzu fark ederseniz bu düşüncelerinizi not alın. Düşüncelerinizin gerçekliğini ve işlevselliğini kanıt ve aksi kanıtlar bulmaya çalışarak sorgulayın. Düşüncelerinizle başa çıkamıyorsanız bir profesyonelden yardım almaktan çekinmeyin.

Ne Zaman Profesyonel Yardım Alınmalı

Aşağıdakiler gibi iki hafta veya daha uzun süren şiddetli veya rahatsız edici semptomlar yaşıyorsanız profesyonel yardım alın:

  • Uyumakta zorluk
  • İstenmeyen kilo değişikliklerine neden olan iştah değişiklikleri
  • Ruh hali nedeniyle sabahları yataktan kalkmak için mücadele etmek
  • Konsantrasyon zorluğu
  • Genellikle keyifli bulduğunuz şeylere karşı ilgi kaybı
  • Olağan günlük işlevleri ve sorumlulukları yerine getirememe

Kaynakça:

Yorumlar kapatıldı.