İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bilişsel Davranışçı Terapi Sınav Kaygısını Azaltmada Etkili

Sınavlara girerken aşırı kaygı başarınıza engel oluyor mu? Sonuçlarla ilgili endişeniz, doğru düşünmenizi engelliyor mu? İyi haber şu ki, bu rahatsız edici kaygıyı aşmak için bir şeyler yapabilirsiniz.

İki tür bilişsel davranışçı terapinin sınav kaygısı üzerindeki etkisini değerlendirmek için yapılan bir araştırma bu terapi türünün bilimsel olarak etkili olduğunun kanıtlarından sadece birisi. Araştırmada, her ikisinin de dört oturum halinde uygulandığı iki yöntem test edilmiştir. Düşünceleri akılcı bir şekilde yeniden yapılandırma terapisi, katılımcılara kaygı yaratan düşünceleri tanımlamayı ve değiştirmeyi öğretirken, dikkat odağı değiştirme terapisi katılımcılara kendi başarısızlık korkularından ziyade testin görevine odaklanmayı öğretmiştir. Her iki terapi de, katılımcılardan kaygıya yol açan sınavları hayal etmelerini istedikten sonra aynı şekilde uygulanmıştır. Katılımcılar, hiçbir tedavi almayan bekleme listesindeki bir grup kişiyle kaygı ölçümleri açısından karşılaştırılmıştır.

Sonuçlar, her iki terapi grubunun, bekleme listesi grubuna kıyasla önemli ölçüde daha düşük kaygı düzeyleriyle çalışmayı tamamladığını göstermiştir. Üstelik araştırmanın tamamlanmasından 8 ay sonra, kaygıları hala düşük seviyedeydi ve sınav performansları daha iyi seviyedeydi.

Sınava girmeden, bir ödevden veya bir performans değerlendirmesini tamamlamadan önce kaygı konusunda zorluk çekiyorsanız, bu araştırmada kullanılan başa çıkma becerilerini öğrenmek için SKS yanınızda.

SKS ile olumsuz düşüncelerinizi değiştirmeyi ve gerçekçi hale getirmeyi öğrenebilirsiniz. Bunun yanında dikkat odağınızı değiştirmeye yarayan egzersizlerle de bu tür düşüncelerle hiç uğraşmamayı da becerebilirsiniz.

SKS’yi ücretsiz denemek için tıklayın.

Kaynak:

Wise, E. H., & Haynes, S. N. (1983). Cognitive treatment of test anxiety: Rational restructuring versus attentional training. Cognitive Therapy and Research, 7(1), 69–77. https://doi.org/10.1007/BF01173425

Yorumlar kapatıldı.