İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Stresle başa çıkmak

Her birimiz günlük hayatta farklı seviyelerde stres yaşarız. Optimal düzeyde stres sizi harekete geçirip bir şeyler başarmanıza sebep olabilirken, normalden az veya fazla stres sizi ketleyip bir şeyler yapmanızı engelleyebilir. Peki stresi yönetip optimal düzeyde tutmanın yolları nelerdir? Sizin için birkaçından bahsedeceğim:

1. Egzersiz yapmak: Yapacağınız hemen hemen her türlü egzersiz stres seviyenizi azaltmakta size yardımcı olabilir. Bu durumda dikkat edilmesi gereken nokta egzersizi stresi azaltmak amaçlı yapmaya çalışırken yeni bir stres faktörüne dönüşmemesine dikkat etmektir.

Bunun için öncelikle hangi egzersiz çeşidinden hoşlandığınızı tespit edin. Örneğin yürümek, dans etmek, bisiklet sürmek ve ağırlık kaldırmak seçenekleriniz arasında olabilir. Keyif aldığınız egzersizi tespit ettikten sonra ise kendinizi zorunlu tutmadan, istediğiniz ve özellikle stresinizi azaltmak için ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda bu egzersizi yapabilirsiniz.

2. An’da kalmak: Herhangi bir zamanda durup ne düşündüğünüze dikkat ederseniz genelde geçmişle veya gelecekle ilgili düşündüğünüzü fark etmeniz muhtemeldir. Çoğu insan devamlı olarak geçmişi veya geleceği düşünürken içinde bulunduğu anı kaçırır.

Deniz kenarında kahve içerken dalgaların sesine odaklanmak yerine yarın yapacağınız işleri düşünüyorsanız; bu durum anda olmadığınızı gösterir. Anda kalmak için kendi nefesinize veya bulunduğunuz ortamda sizi rahatlatan bir ses veya görsele odaklanmayı deneyebilirsiniz.

3. Kendinize şefkatle zaman tanımak: Yetiştirmeniz gereken bir iş, hazırlanmanız gereken bir sınav veya farklı sorumluluklarınız olabilir. Her ne kadar bu sorumlulukların stresinden kurtulmanın yolu görevi tamamlamak olsa da, bazen zorla devam etmek yerine kısa bir mola vermek çok daha verimli olabilir.

Açık havada yürüyüşe çıkmak, tatlı eşliğinde sevdiğiniz kahveyi içmek veya arkadaşlarınızla sohbet etmek stresinizin azalmasına ve tamamlamanız gereken göreve odaklanabilmenize yardımcı olacaktır. 

4. Dengeli ve düzenli beslenmek: Düzenli, dengeli beslenmek genel olarak daha iyi hissetmenize ve ruh halinizi dengelemenize yardımcı olacaktır. Beslenmeniz meyve sebze karbonhidrat yağ ve liflerin hepsini içermelidir. Bu besin gruplarından hiçbirini atlamamalısınız. Yapılan araştırmalar gıdalardan alınan besinlerin vücuttaki kan akışını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Dolayısıyla düzensiz ve yetersiz beslenmek duygu durumunuzu olumsuz etkileyebilir ve stresinizi arttırabilir.

Bilerek veya bilmeyerek uzun saatler aç kalmak veya bir anda çok fazla yağlı ve şekerli beslenmek hem fiziksel hem de ruhsal dengenizin bozulmasına sebep olacak, bozulan denge de yine strese sebep olacaktır. Bu yüzden kendinizi aç bırakmamaya ve çeşitli beslenmeye dikkat ediniz.

5. Destek almaktan çekinmeyin Her yolu denediğiniz halde hala çok stresli hissediyorsanız çevrenizden yardım istemekten çekinmeyin. Her zaman stresle tek başınıza başa çıkamayabilirsiniz, bu normal ve olağandır. Sosyal destek, stresinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Ancak yoğun stres yaşıyor ve bedensel belirtiler gösteriyorsanız mutlaka bir psikologla görüşün.

Son söz 

Stres her zaman olumsuz olmak zorunda değildir. Kararında stres bizi tetikler ve harekete geçirir. Ancak bazen stresi çok yoğun yaşayabilir ve bundan rahatsız olabiliriz. Stresle başa çıkmak için egzersiz, düzenli beslenme, kendinize zaman ayırma, hobi edinme, meditasyon yapma gibi yöntemler deneyebilir, başa çıkamıyorsanız ise psikolojik yardım alabilirsiniz.

Stres hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz, şu yazılara da göz atabilirsiniz:

Strese Karşı 4 Soru

Müzik Dinleyerek Stresinizi Azaltın

Stres Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

Stresinizi Pratik Yollarla Azaltın

Kaynakça

Exercise and stress: Get moving to manage stress.

How To Manage Stress

Eating Stress-Relieving Foods Can Help Lower Anxiety

Yorumlar kapatıldı.