İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sınav Hazırlığında Hiç İnternete Girmemeli Miyim?

Son zamanlarda teknolojiyle ve özellikle sosyal medyayla fazla haşır neşir olduğumuz aşikar. Çocuklardan yaşlılara kadar herkesin ekran süreleri zamanla artıyor. Diziler, filmler, sosyal medya ve haberleşme uygulamalarında geçirdiğimiz vakit farkında olmasak da günümüzün büyük bir kısmını kaplıyor.

Peki internet kullanımınız sınava hazırlanırken sizi geriye atıyor mu? Bu sorunun cevabını düşünmenizi, şimdiye kadar düşünmediyseniz ve fark etmediyseniz de dikkat etmenizi öneririm. 

İnternette günlük kaç saat harcamak normaldir? 

Çoğunlukla internet dendiğinde aklımıza sosyal medya gelse de, internette çok faydalı içerikler olduğunu da göz ardı etmemeliyiz (mesela SKS). Aslında internette günlük ne kadar zaman harcamanın normal olduğu aslında kişiden kişiye ve kişinin ne yaptığına bağlı olarak değişir. Ancak genel olarak internette ve dolayısıyla sosyal medyada harcadığınız zamanı kısıtlamanız ve günde 1-2 saatin üzerine çıkmamanız iyi olacaktır.

Sosyal medyada geçirdiğim zamanı neden kısıtlamalıyım?

Dikkatinizin dağılmasını engellemek için. Sosyal medyada zaman geçirmek keyifli olsa da önemli bir dikkat dağıtıcı olduğunu göz ardı etmemek gerekir. Bu yüzden ders çalışmaya başlarken telefonunuzu rahatsız etme moduna almanızı ve internet bağlantınızı kesmenizi tavsiye ederim. Daha iyi odaklanabildiğinizi göreceksiniz.

Zaman kaybını kısıtlamak için. Evet, internetsiz ve sosyal medyasız bir hayat düşünmek çok zor ancak sınava hazırlanırken zamanınızın çok kıymetli olduğunu unutmayın. Sosyal medyada veya internette geçirdiğiniz zamanı arkadaşlarınızla sohbet ederek, güzel bir yemek veya yürüyüş yaparak geçirmeniz daha verimli olabilir.

Sağlığınız için. İnternette ve sosyal medyada uzun saatler geçirmenin hem bedensel hem de psikolojik sağlığınıza pek iyi gelmeyeceğini tahmin etmek zor değil. Sosyal medya, kendinizi başkalarıyla kıyaslamanız için önemli bir tetikleyici olabilir ve olumsuz düşünceleri ortaya çıkarabilir. Fiziksel olarak ise göz sağlığınız ve hareketsiz geçirdiğiniz zaman dolayısıyla iskelet sistemininz ve kas sağlığınız kötü yönde etkilenebilir.

Son Söz

Tabiki içinde bulunduğumuz dönemde hiç internet kullanmayın, sosyal medyadan tamamen uzak durun gibi tavsiyeler uygulanabilir olmayacaktır. Sınava hazırlansanız da her insan gibi arada video izlemek ve arkadaşlarınızla mesajlaşmak istemeniz doğaldır ve internet kullanımının zararları olduğu gibi faydaları da vardır.

Dolayısıyla kendinizi internetten tamamen mahrum bırakmak da iyi bir çözüm değil. Yalnızca hayatta her şeyde olduğu gibi dengeyi bulmak bu konuda da önemli. Asıl irade internetten tamamen uzak olmak değil, internette geçireceğiniz vakti planlamak ve süreniz dolduğunda bırakabilmektir.

Dolayısıyla tavsiyem; internet kullanımınızı sınırlamanız ve size iyi hissettiren uygulamalarda, sitelerde planladığınız çerçevede zaman geçirmek için kendinize izin vermeniz. 

Kaynakça

Why you should avoid social media while studying for your exams

Effect of social media use on learning, social interactions, and sleep duration among university students

Impact of Social Media in The Student’s Academic Performance: An Analysis of The State Universities of Assam.

Yorumlar kapatıldı.