İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Düşünceleriniz Başarınızı Nasıl Etkiler?

Düşünceleriniz, duygularınızı ve davranışlarınızı etkilediği için doğal olarak sınav performansınızı ve başarınızı da etkiler.

Aynı kişiyi aynı koşullarda iki farklı düşüncenin etkisinde düşünelim:

Birinci senaryoda kişi “başarılı olamayacağım” diye düşünüyor ve bu düşünceye inanıyor. Başarılı olamayacağı düşüncesi kişiye kaygılı, umutsuz ve çökkün hissettiriyor. Kendini kaygılı ve çökkün hisseden kişi, bu olumsuz duyguların etkisiyle ders çalışmaya bir türlü odaklanamıyor ve zamanla pes edip ders çalışmaktan kaçınmaya başlıyor. Ders çalışmayan kişi, deneme sınavlarından iyi sonuç alamıyor ve başarılı olamayacağına dair düşüncesi güçleniyor, kaygısı artıyor…

İkinci senaryoda kişi “başarılı olabilirim” diye düşünüyor ve bu düşünceye inanıyor. Başarılı olabileceğini düşünen kişi kendini umutlu ve enerjik hissediyor. Düzenli ders çalışıyor, dengeli besleniyor ve yeterince uyuyor. Düzenli çalışan ve kendine iyi bakan kişi deneme sınavlarındaki netlerinde zamanla artış gözlemliyor ve başarılı olacağına dair inancı güçleniyor, kendini iyi hissediyor ve çalışmaya devam ediyor…

Sizce aynı kişinin hangi senaryoda başarılı olma ihtimali daha yüksek?

Örnekte de gördüğünüz gibi; olumlu düşünmek veya en azından olumlu sonuçlar da alabileceğinize inanmak, duygularınızı davranışlarınızı ve sonunda gerçekten başarılı olma ihtimalinizi etkiliyor. Olumsuz düşünmek ise kişiyi içinden çıkılması zor bir kısır döngüye sokarak hem kötü hissetmesine hem de başarılı olma ihtimalinin azalmasına sebep oluyor.

“Ya başaramazsam” düşüncesiyle başa çıkmak

Önemli bir sınava hazırlanırken sık görülen ve kaygıyı arttıran olumsuz düşüncelerden birisi “ya başaramazsam” düşüncesidir. Bu düşünce her insanın aklına gelebilir, önemli olan bu düşünceye ne kadar inandığınız ve bu düşüncenin sizin için ne ifade ettiğidir.

Eğer başarılı olamama ihtimali ve “ya başaramazsam” temalı düşünceler sık sık aklınıza geliyor, sizi kaygılandırıyor ve performansınızı düşürüyorsa okumaya devam edin. Size bu tür düşüncelerle nasıl baş edebileceğinizden adım adım bahsedeceğim.

1. Başarısızlık ne demek? Bunu tanımlayın: Sizin için başarısızlık ne demek? Başarısızlığın sözlük anlamı ne? Ne olursa başarısız olduğunuzu düşünürsünüz?

2. Düşüncenin gerçekliğini sorgulayın: Başaramayacağınıza yüzde kaç inanıyorsunuz? Gerçekten başaramama olasılığınız yüzde kaç? Diğer insanlar (aileniz, öğretmenleriniz, arkadaşlarınız…) bu konuda ne düşünüyor?

3. “Başaramama” olasılığını düşürmek için neler yapabileceğinizi tespit edin ve hemen uygulamaya başlayın: Tabiki kimsenin başarılı veya başarısız olacağından yüzde yüz emin olamayız. Siz de başarılı olacağınızdan tamamen emin olamazsınız. Ancak henüz sınava hazırlanmanız için yeterli zaman varken bu olasılığı düşürmek de sizin elinizde. Başaramama olasılığınızı nasıl düşürebileceğinizle ilgili düşünüp bunları not alın. Örneğin; planlı ve düzenli çalışmak, dengeli beslenmek, yeterli uyumak bunlardan birkaçı olabilir.

4. Düşüncelerinizi değiştiremiyorsanız davranışlarınızı değiştirmeye çalışın: Düşüncelerinizin davranışlarınızı etkilediği gibi, davranışlarınız da düşüncelerinizi etkileyecektir. Eğer düşüncelerinizi değiştiremiyorsanız, bu olumsuz duygu- düşünce-davranış kısır döngüsünden çıkmak için davranışlarınızı değiştirmek de bir çözümdür.

Olumsuz düşünüyor, kaygılı hissediyor ve bu yüzden çalışmaktan kaçınıyorsanız, çalışmaktan kaçınma davranışını değiştirip çalışmaya başlayarak kaygınızı azaltabilir ve zamanla “başaramayacağım” düşüncesinin yerine “elimden geleni yapıyorum, başarabilirim” düşüncesini benimseyebilirsiniz.

Bu şekilde düşündüğünüzde ise muhtemelen kaygınız azalır ve sınav performansınız yükselir. Dolayısıyla kısır döngüyü kırmış ve başarılı olma ihtimalinizi arttırmış olursunuz.

Son Söz

Bu yazıda, düşüncelerinizin başarılı olma ihtimalinizi nasıl etkileyebileceğini incelemiş olduk. Biliyorum ki, olumsuz düşünceyi fark etmek ve değiştirmek o kadar da kolay değil, ancak bu yazıyı okuduysanız değişime bir yerden başladınız demektir. “

Ya başaramazsam” düşüncesiyle başa çıkmak için yukarıda bahsettiğim yöntemleri denediğinizde ve olumsuz düşünceyi biraz olsun değiştirmeye çalıştığınızda farkı göreceksiniz.

Ancak; olumsuz düşünceler ve kaygıyla tek başınıza başa çıkamıyorsanız bir psikologtan yardım almaktan çekinmeyin.

Unutmayın! Olumsuz düşünceler ve sınav kaygısı ile başa çıkmak için SKS her zaman yanınızda! Ücretsiz denemek için hemen tıklayın!

Kaynaklar

Why Mindset Mastery Is Vital to Your Success

Thoughts, Actions, Feelings: The Triangle

Fighting My Fear of Failure

Yorumlar kapatıldı.