İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sınav Hazırlığında Eleştirilerle Başa Çıkmak

Eleştiri dendiğinde aklımıza ilk olarak olumsuz yargılar gelse de, eleştiri hem olumsuz hem de olumlu yönde olabilir. Sınava hazırlık sürecinde yakın veya uzak çevreniz de kaygılı ve heyecanlı olabilir. Bu beklendik bir durumdur. Etrafınızdaki insanların kaygılı olması ise sizi zaman zaman eleştirmelerine yol açabilir. Aynı zamanda siz de kendinize birtakım eleştirilerde bulunuyor olabilirsiniz.

Eleştiri zararlı mıdır?

Yukarıda da söylediğim gibi eleştiri hem olumlu hem de olumsuz yönde olabilir. Aynı zamanda eleştiriler yapıcı ve yıkıcı eleştiriler olarak da ikiye ayrılabilir. Sınava hazırlandığınız süreçte önemli olan daha çok yapıcı eleştirilere mi yoksa yıkıcı eleştirilere mi maruz kaldığınızdır. Yapıcı eleştiriler dozunda olduğu sürece zararlı değil aksine faydalı olabilmektedir. Ancak ailelere tavsiyem yapıcı eleştirileri de dozunda kullanmaları yönünde.

Gençler talep etmeden devamlı yapılan olumlu ve yapıcı eleştiriler de rahatsız edici olabilir. Yıkıcı eleştiriler ise genelde motivasyon düşürücü ve uzun vadede zarar verici özelliktedirler.

Eleştirilerle nasıl başa çıkarım?

Eleştirilerle başa çıkma noktasında ilk dikkat edilmesi gereken eleştirinin yerinde mi yoksa yersiz mi olduğunu tespit etmektir.

Dinleyin ve anlamaya çalışın

Bir eleştiri aldığınızda ilk adım dinlemek ve anlamaya çalışmak olmalıdır. Çünkü dışardan gelen yapıcı eleştiriler gözden kaçırdığınız tarafları fark etmenize dolayısıyla kendinizi geliştirmenize katkıda bulunabilir. Yani eleştiri geldiği anda savunmacı moda geçmek ve dinlememek sizin zararınıza olabilir. Burada önemli olan ise dinleyip anladıktan sonra o eleştirinin yapıcı mı yoksa yıkıcı mı olduğunu analiz etmektir.

Yapıcı eleştirilere kulak verin

Yaptığınız analiz sonucunda eleştirinin yapıcı olduğuna karar verdiyseniz dikkate alıp gerekeni yapmak faydanıza olacaktır. Örneğin anneniz veya babanız sabah kahvaltı etmeniz gerektiği ile ilgili eleştiride bulunduğunda dinlemeden karşı çıkmak yerine kulak verip besleyici bir kahvaltının ardından okula gitmek uzun vadede daha enerjik hissetmenize sebep olacaktır.

Yıkıcı eleştirilerle yüzleşin

Yıkıcı eleştiriler dışarıdan gelebildiği gibi kendi kendinize yaptığınız zarar verici eleştiriler de olabilir. Örneğin planladığınız soruları çözdüğünüz ve okumaları yaptığınız halde içinizden bir ses “Hiç çalışmadın” diyor olabilir. Bu ses size inandırıcı gelip çalışmadığınızı düşündüğünüz için kaygınızı arttırabilir. Kendinize böyle bir eleştiri yaptığınızda bu düşüncenizi/eleştirinizi not almak ve sorgulamak faydalı olacaktır.

Son Söz

Sonuç olarak eleştiri faydalıdır veya zararlıdır gibi bir yargıda bulunmak zordur. Yapısına ve dozuna göre eleştiriler faydalı da zararlı da olabilir. Bu konuda öğrencilerin yapması gereken ise; gelen eleştiriyi analiz edip yapıcı olanları değerlendirmek, yıkıcı olanlarla ise yüzleşmektir.

Dilerseniz, bu konuda işinizi kolaylaştıracak şu yazımıza da göz atabilirsiniz:

Kaynaklar

How to Handle Criticism Like a Pro

Cope with criticism

Yorumlar kapatıldı.