İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İyi Hissetmenizi Engelleyen Alışkanlıklar

Düşünce ve davranışlarımız nasıl hissettiğimizi etkiler. Dolayısıyla daha iyi hissetmek istiyorsak düşüncelerimizi veya davranışlarımızı değiştirmemiz gerekebilir. Birazdan bahsedeceğim düşünce veya davranış kalıplarına sahipseniz, bunları değiştirmeniz zamanla çok daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

Sürekli ertelemek

Yapmanız gerekenleri veya yapmak istediklerinizi sürekli erteleme davranışı, kendinizle ilgili olumsuz düşüncelere kapılmanıza sebep olabilir. Bu düşünceler de üzgün, kaygılı veya öfkeli hissetmenize sebep olabilir. Yani davranışınız düşüncenizi, düşünceniz ise nasıl hissettiğinizi etkiler. Oysa ertelemek yerine bir şekilde işe koyulursanız öz saygınız artacak, kendinizle ilgili düşünceleriniz olumlu yönde değişecek ve çok yüksek ihtimalle daha iyi hissedeceksiniz.

Olumsuza odaklanmak

Yukarıda da bahsettiğim gibi düşünce ve davranışlarımız, duygularımızı yani nasıl hissettiğimizi etkiler. Olumsuza odaklanan düşünce ve yargılar doğal olarak olumsuz duygular hissetmenize sebep olacaktır. Daha olumlu ve gerçekçi düşünmeyi başarabilirseniz zamanla çok daha iyi hissetmeniz muhtemeldir.

Harekete geçinmekten kaçınmak

Küçük de olsa harekete geçmek olumsuz ruh halinizi kırmanıza yardımcı olacaktır. Mesela kendinizi kötü hissettiğiniz bir gün düşünün: İlk senaryoda hiç yataktan çıkmadınız ve kötü hissetmeye devam ettiniz. İkinci senaryoda ise kalkıp kısa bir yürüyüş yaptınız veya bir arkadaşınızla buluşmaya gittiniz ve ruh haliniz değişti. Yani; bir şeyler yapmak, harekete geçmek daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

Sağlıksız beslenmek

Araştırmalar, yediklerimiz ile nasıl hissettiğimiz arasında bir bağlantı olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla kaliteli ve düzenli beslenmek daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Kendinizi besinlerden mahrum bırakmak veya sağlıksız, aşırı yağlı, şekerli beslenmek de aynı şekilde daha olumsuz hissetmenize sebep olabilir. Sonuç olarak daha iyi hissedebilmek için harekete geçmek ve beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirip gerekirse bazı değişiklikler yapmak faydalı olabilir.

Kaynaklar

Food for your mood: How what you eat affects your mental health

Diet and mental health

6 Ways to Make Yourself Feel Better Right Now

Yorumlar kapatıldı.