İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sınava Hazırlanırken Kendimi Eleştirmek Başarımı Etkiler Mi?

Sınava hazırlık sürecinde kendinizden beklentiniz ve kaygınız arttıkça, kendinizi eleştirme sıklığınız ve şiddetiniz de artabilir. Zamanla öz eleştirilerin artması, kendinizle ilgili olumsuz düşüncelere sahip olmanıza sebep olup, kaygı ve benzeri olumsuz duyguları tetikleyip arttırabilir. Bu yüzden sınava hazırlanırken kendinizi eleştirmeyi uygun düzeyde tutmanız, psikolojik sağlığınız açısından daha iyi olacaktır.

Aşırı eleştiri neden zararlıdır?

Dozunda yapılan öz eleştiri, kişinin kendini geliştirmesini ve eksikliklerini gidermesini sağlayarak kişiyi olumlu yönde etkileyebilir. Ancak, eleştirilerin sıklığı ve şiddeti arttıkça, kişinin özgüvenini ve ruh sağlığını olumsuz etkilemeye başlaması muhtemeldir. Dolayısıyla aşırı öz eleştiri; sınav kaygısı, sosyal anksiyete, depresyon, beden imaj bozukluğu gibi psikolojik rahatsızlıklara yatkınlık oluşturabilir.

Faydalı olmayan öz eleştiri örnekleri

“Başarılı olamayacağım”

“Hiçbir şeyi düzgün yapmıyorum”

“Bugün dinlenmeyi hak etmiyorum”

Bu tarz olumsuz, keskin genel yargılar içeren ve doğruluğunu tartışmadan kabul ettiğiniz düşünceler kendinizi mutsuz, çökkün, kaygılı hissetmenize sebep olabilir. Bu yüzden olumsuz düşünceleri sorgulayarak daha işlevsel ve gerçekçi düşüncelere çevirmek kaygınızı azaltacaktır.

İşlevsel öz eleştiri örnekleri

“Düzenli çalışırsam başarılı olabilirim”

“Elimden geleni yapıyorum”

“Durup, dinlenmeyi hak ediyorum”

Bu tarz olumlu, yapıcı, yargılamayan ve kendilik imajınızı zedelemeyen düşünceler size umutlu enerjik ve neşeli hissettirecek, kaygınızı azaltacak, motivasyonunuzu ve özgüveninizi arttıracaktır. Dolayısıyla daha verimli çalışmanızı ve sınava daha kaygısız ve hazırlanmış vaziyette girip daha başarılı olmanızı sağlayacaktır.

Son söz

Sınava hazırlık sürecinde veya hayatınızın herhangi bir döneminde aşırı ve işlevsiz öz eleştiri yapmak sizi hedefinizden uzaklaştıracaktır. Bunun yerine, olumlu ve yapıcı düşünerek kendinizi motive etmeniz faydalı olacak ve başarılı olma ihtimalinizi arttıracaktır.

İşlevsiz düşüncelerle nasıl baş edeceğim diyorsan SKS yanında, hemen dene!

Kaynaklar

Self-Criticism

The Toxic Effects of Negative Self-Talk

Yorumlar kapatıldı.