İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Psikolojik Olarak Zorlandığımı Nasıl Anlarım?

Günlük hayatınızda bazen daha iyi bazen daha kötü, bazen daha enerjik bazen ise daha durgun hissedebilirsiniz. Bu olağandır. Ancak kötü ve durgun hissettiğiniz zamanlar çoğunluktaysa veya son zamanlarda giderek artmaya başladıysa mental olarak zor günler geçiriyor olabilirsiniz.

Psikolojik Sağlık Nedir?

Psikolojik sağlık; düşüncelerinizin davranışlarınızın ve duygularınızın genel iyi oluş halidir. Duygu düşünce veya davranış alışkanlıklarınızdan biri veya daha fazlası bozulmaya başladığında mental olarak zorlanabilirsiniz.

Mental Olarak Zorlandığınızı Gösteren İşaretler

Psikolojik olarak zorlanıp zorlanmadığınızın farkında değilseniz ve merak ediyorsanız bedeniniz size bazı işaretler veriyor olabilir. Son zamanlarda aşağıdaki semptomlardan çoğunu deneyimliyorsanız psikolojik olarak zorlanıyor olma ihtimaliniz yüksek:

  • Uyku problemleri
  • Durduk yere hüzünlenmek
  • Endişeli ve suçlu hissetmek
  • Yalnız kalma isteği
  • Sık sık hasta-halsiz hissetmek
  • İştah problemleri

Ne yapabilirim?

Mental olarak zorlandığınızın farkındaysanız nasıl hissettiğiniz konusunda birileriyle konuşmak iyi olabilir. Bu kişi ailenizden biri veya bir arkadaşınız olabilir. Ancak tanıdığınız biriyle konuşmak konusunda rahat hissetmiyor ve gerçekten psikolojik olarak çok zorlandığınızı düşünüyorsanız bir profesyonelle (psikiyatrist veya klinik psikolog) görüşmeniz çok iyi olacaktır.

Birileriyle konuşmak dışında sosyal ve fiziksel olarak aktif kalmaya çalışmak, egzersiz yapmak, hobilerinize vakit ayırmak veya bir mola verip dinlenmek size iyi gelecektir.

Kaynaklar

Mental health: What’s normal, what’s not

Nine signs of mental health issues

How to look after your mental health

Yorumlar kapatıldı.