İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Düşüncelerimi Nasıl Durdurabilirim?

Yapılan araştırmalara göre, ortalama bir insanın aklından günde 6000 düşünce geçiyor. Bu düşüncelerin bir kısmı hoşumuza giden veya nötr düşünceler olabilirken, bir kısmı ise saçma veya rahatsız edici düşünceler olabilir. Peki neden bazı insanlar bu düşüncelerden çok rahatsız olurken bazıları pek aldırmıyor olabilir?

Bu sorunun aslında birçok cevabı olabilir. Aklınıza gelen düşünceyi nasıl yorumladığınız, düşünceye ne kadar inandığınız, düşünceyle başa çıkma stratejileriniz ve harekete geçme eğiliminiz; düşünceden ne kadar rahatsız olacağınızı veya düşünceye ne sıklıkla maruz kalacağınızı belirleyen faktörlerden birkaçıdır.

Düşünceyi sorgulayın ve karşı kanıtlar bulun

Diyelim ki bir anda aklınıza “ben kötü bir insanım” düşüncesi geldi. Bu durumda niçin böyle düşündüğünüzü, bu düşüncenin sizin için ne anlama geldiğini ve düşüncenin doğruluk payının ne olduğunu sorgulamak, bir süre sonra o düşüncenin artık sizi rahatsız edememesine sebep olacaktır.

Örneğin; bu düşünceyi bir yere yazmak ve “kötü bir insan olduğunuzu” yanlışlayan örnekleri karşısına yazmak, düşünceye olan inancınızı sarsacak, dolayısıyla rahatsız ediciliğini azaltacaktır. Oysa bu düşünceyi sorgusuz sualsiz kabul ederseniz, kendinizi kötü hissetmeniz ve düşüncenin aklınıza daha sık gelmesi de kaçınılmaz olacaktır.

Düşünceden kaçmaya çalışmayın

Aklınıza sizi rahatsız eden bir düşünce geldiğinde, onu düşünmemeye çalışmak çok daha fazla düşünmenize sebep olacaktır. Bunu çok basit ve bilinen bir örnekle açıklayacak olursam; sizden yavru bir maymunu düşünmemenizi istersem, çok yüksek ihtimalle gözünüzün önünde tatlı bir yavru maymun belirecektir. Bu isteği bir dakika boyunca sürdürmenizi istediğimde ise yavru maymun birçok kez aklınıza gelecektir.

Oysa sizden bir dakika boyunca sadece yavru maymunu düşünmenizi isteseydim, aklınıza başka başka
düşünceler de gelecekti. Dolayısıyla rahatsız edici düşünceden kaçmak, yalnızca onu daha çok düşünmenize sebep olur.

Çözüm odaklı olun

Eğer aklınıza gelen düşünce gerçekten bir problemse, sürekli düşünmek yerine mevcut sorunu çözmeye odaklanmak çok daha verimli olacaktır. Örneğin fazla kilolu bir insan, sürekli kilo vermesi gerektiğini düşünüyor ve kendisini strese sokuyorsa, muhtemelen yaşadığı stres daha çok yemesine ve daha da kilo almasına sebep olur. Ancak bu kişi düşünmek yerine bir beslenme veya spor programı yapıp, rahatsız olduğu durumu çözmek için adım atarsa, yani gerekeni yaparsa, muhtemelen “kiloluyum, zayıflamam gerek” düşüncesi eskisi kadar aklına gelmeyecektir.

Son Söz

Hepimizin aklına her gün saçma veya rahatsız edici birçok düşünce gelir. Öncelikle, lütfen bu konuda kendinizi yalnız veya hatalı hissetmeyin. Düşünceden kaçmak yerine yüzleşmek, düşünceyi sorgulamak, karşı çıkmak gibi stratejiler işlevsiz düşüncelerinizin azalmasına yardımcı olur.

Düşüncelerinizle başa çıkmakta çok zorlanıyor ve günlük yaşantınızı olumsuz etkilediğini fark ediyorsanız, mutlaka bir klinik psikolog ve psikiyatrla iletişime geçmenizi tavsiye ederim.

Kaynaklar

How to stop overthinking

How to Deal with Obsessive Thoughts

How Can I Stop OCD Thoughts?

Yorumlar kapatıldı.