İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kaygılı Olmak Normal Mi?

Öncelikle, kaygının her zaman işlevsiz ve yersiz bir duygu, bir kuruntu olmadığını belirtmeliyim. Bazı durumlarda gerçekten kaygılanmalı, alarm sistemini harekete geçirmeli ve “savaş, kaç, dona kal” tepkilerinden birini vermeliyiz.

Örneğin, sınava hazırlanması gereken bir kişi hiç kaygı duymuyorsa, bu umursamazlık boyutuna gidecek ve kişinin çalışıp sınava girmek için bir motivasyonu olmayacaktır. Ancak yeteri kadar kaygılanan birisi, harekete geçip sınava çalışmaya başlayacaktır. Son olarak sınava gereğinden fazla kaygılanan kişi ise çok yüksek ihtimalle çalışmaktan kaçınacak veya potansiyelinin altında performans sergileyecektir.

Dolayısıyla kaygı, gereğinden az veya fazla olursa günlük hayattaki işlevimizi ve başarımızı tehdit eden bir unsur haline gelir.

Sağlıklı ve Sağlıksız Kaygı

Kaygı, insanlık tarihi boyunca var olan ve hayatta kalmamızı sağlayan gayet sağlıklı ve normal bir duygudur. Ancak atalarımızın hayatta kalmasını sağlayan kaygı, modern zamanda gereğinden fazla olduğunda bizi zorluyor ve günlük hayatta işlevselliğimizi düşürüyor olabilir.

Sağlıklı kaygının özellikleri

  • Çevrede olan biteni anlamayı ve haberdar olmayı sağlar
  • Geleceği planlamamızı sağlar
  • Çevre koşullarına uyum sağlamamızı kolaylaştırır
  • Harekete geçmemizi sağlar

Sağlıksız kaygının özellikleri

  • Olağan durumlar hakkında duyulan endişe orantısızdır
  • Günlük hayatta kaçınmalara ve işlev kaybına yol açar
  • Kaygıyı kontrol etmekte sıklıkla güçlük yaşanır
  • Şiddetli ve yoğundur, belirgin sıkıntı verir

Son Söz

Normal seviyede kaygı, sizi harekete geçirip başarılı olmanızı sağlarken, çok az veya çok fazla kaygı işlevselliğinizi ve başarı ihtimalinizi düşürecektir. Yaklaşık 6 ay veya daha fazla süredir kaygınızı normal aralıkta tutmakta zorlanıyorsanız, mutlaka bir klinik psikolog veya psikiyatristle görüşmenizi öneririm.

Kaynaklar

What is healthy anxiety?

Anksiyete Bozuklukları

DSM-5 Anksiyete Bozuklukları

Yorumlar kapatıldı.