İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Depresyondan Nasıl Korunabilirim?

Depresyon, yaklaşık %20 yaşam boyu görülme sıklığı ile dünyada en çok görülen ruhsal rahatsızlıktır. Yani kabaca düşündüğünüzde; bir odada eğer 10 kişi varsa, bunlardan yaklaşık 2’si depresyona yakalanma riskine sahiptir. Özellikle kadınlarda bu risk daha da yükselmektedir. Dolayısıyla, depresyon hepimizin başına gelebilir.

Bu yazımda size depresyonun ne olduğundan ve depresyona yakalanma olasılığınızı nasıl düşürebileceğinizden bahsedeceğim.

Depresyon Nedir?

Depresyon, kişinin çökkün, umutsuz, neşesiz, halsiz hissetmesine sebep olan ve sıklıkla yetersizlik,
değersizlik, çaresizlik ve intihar düşüncelerinin eşlik ettiği bir duygudurum bozukluğudur.

Depresyondaki kişi olumsuz düşünce ve duygularla boğuşurken genelde davranışlarında yavaşlama ve kaçınmalar görülür. Bu durum olumsuz duygu ve düşüncelerin, dolayısıyla depresyonun, sürmesine sebep olur.

Depresyonda Mıyım?

Eğer aşağıdaki belirtilerden beş veya daha fazlasını iki hafta ya da daha uzun süredir kendinizde gözlemliyorsanız depresyonda olabilirsiniz. Kendinizde bunu gözlüyorsanız, bir klinik psikolog veya psikiyatristle görüşmeniz iyi olacaktır.

  • Depresif duygudurum
  • İlgi ve haz kaybı
  • İştah, kilo değişikliği
  • Uyku Bozukluğu (normalden az veya fazla uyuma)
  • Fiziksel hareketlerde yavaşlama, ajitasyon
  • Yorgunluk, enerji kaybı
  • Değersizlik veya aşırı / uygunsuz suçluluk hisleri
  • Dikkat toplamada güçlük, unutkanlık, kararsızlık
  • Tekrarlayan ölüm ve intihar düşünceleri, planı, girişimi

Ne Yapabilirim?

Yukarıda bahsettiğim gibi, depresyon en sık görülen psikolojik rahatsızlıktır ve her insanın başına gelebilir. Depresyonun genetik bir altyapısı olsa da, sağlıklı ve işlevsel günlük alışkanlıklarla, düşünce örüntülerinizi gerçekçi ve pozitif eğilimli hale getirerek depresyona yakalanma riskinizi oldukça azaltabilirsiniz.

Düzenli Egzersiz Yapın

Yapılan araştırmalar, her gün yarım saat düzenli egzersizin depresyon tedavisinde en az antidepresan ilaçlar kadar etkili olduğunu göstermiştir. Düzenli egzersiz yapmak, hem fiziksel hem de ruhsal olarak daha iyi hissetmenizi sağlayacak ve sizi olası depresyon riskinden koruyacaktır.

Olumsuz Düşünceleri Gerçekçi Düşüncelere Çevirin

Bazı insanlar; geçmişte yaşananlar, çevreden gelen eleştiriler, düşük özgüven, olumsuz mizaç gibi sebeplerden dolayı daha olumsuz düşünme ve kendini daha sık ve acımasız eleştirme eğiliminde olabilirler. Eğer bu insanlardan biriyseniz; olumsuz düşünceler dünyayı daha kötü algılamanıza, kendinizi mutsuz ve çökkün hissetmenize, içe kapanmanıza ve depresyona girmenize sebep olabilir.

Bu döngüden kurtulmak için ise olumsuz düşünceleri sorgulamadan kabul etmek yerine bu düşünceleri daha işlevsel düşüncelere dönüştürmelisiniz. Olumsuz düşünceleri fark ettiğinizde not almak ve karşıt kanıtlar üretmek daha işlevsel gerçekçi ve olumlu düşüncelere sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

Erteleme Alışkanlığından Kurtulun, Harekete Geçin

Kendini çökkün ve depresif hisseden kişilerin genelde ilk yaptığı şey sosyal ve akademik olarak içe çekilmektir. Ancak kişinin farkında olmadığı şudur ki; kişi kendini geri çekip görevlerini erteledikçe daha da kötü hissetmektedir ve bir döngünün içinde sıkışıp kalmaktadır. Ertelemek ve kaçınmak yerine harekete geçmeyi alışkanlık haline getirirseniz depresyona yakalanma riskiniz düşecektir.

Son Söz

Depresyona sebep olan duygu-düşünce-davranış döngüsünden uzak durursanız depresyonun kendisinden de uzak durmuş olursunuz. Dolayısıyla aktif bir hayat sürmek ve gerçekçi düşünmek depresyona yakalanma riskinizi azaltma konusunda etkili olacaktır. İşlevsiz düşünce ve davranış kalıplarını kendi başınıza aşamıyorsanız bir klinik psikologla görüşmek yaşam kalitenizi fazlasıyla arttıracaktır.

Kaynaklar

Cognitive Behavioral Therapy: What Is It and How Does it Work?

DSM-5

Yorumlar kapatıldı.