İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

YKS: Sınava 10 Gün Kala Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Uzun ve yorucu geçen bir senenin ardından neredeyse yolun sonuna geldiniz. Şimdi size son 10 günde yapmanız ve uzak durmanız gereken birkaç şeyden bahsedeceğim.

Yapmanız Gerekenler

Rutininize devam edin

Şimdiye kadar oluşturmuş olduğunuz çalışma rutinine devam edin. Tercihen bu dönemde bol bol deneme çözüp yanlışları kontrol etmek ve güzelce dinlenmek iyi olacaktır. Son günler olduğu için kaygı ve hırsa kapılıp rutininizin çok üzerinde çalışma sergilemeye çalışmak sizi gereksiz yere bunaltabilir ve yetersiz hissettirebilir.

Yeterli Beslenin ve Uyuyun

Güzel bir beslenme ve uyku düzeni kendinizi çok daha dinç ve enerjik hissetmenizi sağlayacaktır. Size bu on günde lazım olan en önemli şey ise enerji. Bu yüzden güzel beslenin ve heyecana kapılıp uykusuz kalana kadar çalışmaktansa güzelce dinlenin.

Olumlu Senaryolara Odaklanın

Olumluya odaklanmak hem kaygınızı azaltacak hem de sınava daha sakin ve umutlu girmenizi sağlayacaktır. Olumsuza odaklanmanın ise size hiçbir faydası olmadığı gibi aksine zararı dokunur.

Kendinize Güvenin

Ne kadar çalışmış olursanız olun kendinize güvenmediğiniz takdirde fazla kaygı ve heyecan yaşama ihtimaliniz oldukça yüksek. Şimdiye kadar “keşke yapsaydım” dediklerinize değil, gerçekten yaptıklarınıza odaklanın.

Sınav Sonucunuzun Değerinizi Belirlemediğini Kendinize Hatırlatın

Sizler sınav sonucunuzdan veya kazandığınız üniversitelerden ibaret değilsiniz. Eğer elinizden geleni yaptıysanız rutininize devam edin ve sınavı sakince atlatın.

Yapmamanız Gerekenler

Rutin Dışı Aşırı Çalışma Planları Yapmayın

Sınava 10 gün kala kendinize fazla yüklenmeniz hiç mantıklı bir tutum olmayacaktır. Çünkü eğer şimdiye kadar günde 5 saat çalışıyorduysanız, son 10 gün günde 10 saat çalışma planı yapmanız gerçekçi olmayacak ve size kendinizi yetersiz hissettirecektir. Kaygı ve hırsa kapılıp bu tarz davranışlarda bulunmamaya dikkat edin, rutini fazla bozmayın.

Geçmiş “Hatalara” Takılı Kalmayın

Eğer mezun senenizse geçen sene yaptığınız “hatalara” veya eksikliklere odaklanmak yalnızca bu sene de benzer sonuçlar almanıza sebep olur. Bu yeni bir sınav ve siz geçen seneki siz değilsiniz. Geçmişi bırakıp şimdiye odaklanın.

Yapamadıklarınıza Odaklanmayın

Bu sene boyunca günde ortalama 5 saat çalışan bir öğrencinin son on gün “neden 10 saat çalışmadım?”, “keşke daha fazla çalışsaydım” düşüncelere kapılması kaygıyı arttıracak ve özgüveni düşürecektir. Bunun yerine çalışmış olduğunuz 5 saate odaklanın ve kendinize güvenmeyi seçin.

Sınava Aşırı Anlam Yüklemeyin

Bu sınav şu an size çok önemli, hayatınızın sınavı, geleceğinizi tamamiyle belirleyen saatler gibi gelse de, öyle değil. Elinizden geleni yapın ve süreci sakin atlatmaya çalışın.

Yorumlar kapatıldı.