İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

YKS: Sınav Öncesi Son Gün Neler Yapılmalı?

Uzun ve yorucu geçen bir senenin ardından neredeyse yolun sonuna geldiniz. Şimdi size son gün neler yapmanız gerektiğinden bahsedeceğim.

İyice Dinlendiğinizden Emin Olun

Sınava dinlenmiş bir vücut ve rahatlamış bir beyinle girmek çok işinize yarayacaktır.

Sınavdan Önceki Gün Yediklerinize Dikkat Edin

Normal neslenme rutininizin dışına çıkmamaya yani çok fazla, çok az veya normalde yediğiniz saatlerin çok dışında yememeye dikkat edin. Ayrıca normalde pek tüketmediğiniz besinleri de tercih etmeyin. Örneğin normalde çok fast food yiyen biri değilseniz son gün de yememeniz mantıklı olacaktır. Son olarak alkol ve aşırı kahveden uzak durun.

Sınav Gecesi Uyku

Çoğu öğrenci sınavdan önceki gece uyumakta zorlanır. Bu sizin de başınıza gelirse korkmayın. Uyuyamadığınız takdirde nefes egzersizi ve hayal kurma egzersizi yapabilirsiniz. Uzun süre yatakta dönerseniz ve kaygıya kapılırsanız kalkıp biraz hava alın ve kendinizi telkin edin. “Başarabilirim”, “Elimden geleni yaptım” gibi telkin cümleleri işe yarayacaktır. Uyumak için çok fazla çabaya girerseniz aksine daha da uykusuz kalabilirsiniz. Akışına bırakın ve düşüncelerinizi olumlu tutmaya çalışın.

Keyifli Bir Gün Geçirmeye Çalışın

Uzun zamandır sınava hazırlanıyorsunuz. Son gün sevdiklerinizle veya tek başınıza bir süredir yapmak istediğiniz keyifli bir aktiviteyi gerçekleştirin. Deniz kenarına gitmek, temiz hava almak iyi bir seçenek olabilir. Ancak son gün sizi çok yoracak bir aktivite tercih etmemeye çalışın.

Tüm Gün Sınavı Düşünmemeye Çalışın

Elbette son gün yarın sınava gireceğiniz sık sık aklınıza gelecek, bundan kaçmaya çalışmayın. Ancak etrafınızdakilerle sürekli sınav hakkında konuşmak ve olası senaryoları düşünmek kaygı yaratabilir.

Son Söz

Hepiniz elinizden geleni yaptınız. Bundan sonra sürecin tadını çıkarmaya çalışın. Daha önce de söylediğim gibi bu sınav sizin değerinizi veya kalan hayatınızın kaderini belirlemeyecek. Son kez elinizden geleni yapın ve hayatınıza devam edin.

Başarılar!

Yorumlar kapatıldı.